Újabb videóval jelentkezik Litkai Gergely, aki ezúttal Udvaros Dorottya színművésznővel mutatja be a Fertő tavi, és más kiemelt beruházások természetvédelmi és jogi abszurditásait. A sokszoros hazai és nemzetközi védelem alatt álló Fertőn a kormány legnagyobb idegenforgalmi beruházásának keretében 45 milliárd forint közpénzből épít üdülőkomplexumot, összesen 60 hektáron. A helyi civilek és a Greenpeace elszántak: addig folytatják a tiltakozást, amíg a kormány le nem állítja a fejlesztésnek titulált természetrombolást.

Udvaros Dorottya és Greenpeace-aktivisták akcióban a Fertő tónál

Hajnaltól napnyugtáig tiltakoztak ma Greenpeace-aktivisták Udvaros Dorottyával a fertői beruházás építkezésének bejáratánál. Az aktivisták most egy napra megállították a természetpusztítást a Fertő tónál. Ha 10 bátor ember képes volt ma erre, akkor mi lesz, ha egyszer százan, vagy akár ezren cselekszünk egyszerre?Az összeomlás szélére juttattuk a természetet. Tegyél azért, hogy ez ne folytatódhasson tovább. Írtunk pár lehetőséget, mit tehetsz:Írj levelet Orbán Viktornak 👉 Honlapunkon egy levélmintát is találsz, a Miniszterelnökség címével együtt.Olvass, tájékozódj! 👉 Tanulmányozd a greenpeace.hu/ferto oldalt, tudd meg mi a gond, és miért olyan fontos megvédeni a még megmaradt vizes élőhelyeket. Csatlakozz hozzánk! 👉 Légy aktivistánk, védd velünk együtt hazánk természeti értékeit.📹 Pápai Gergely, Dohi Gabriella

Közzétette: Greenpeace Magyarország – 2022. február 16., szerda

Több mint 600 ezren látták már Litkai Gergely A halott állat a jó állat című videóját, amelyet tavaly novemberben készített a Fertő Part nevű üdülőkomplexumot építő állami cég propagandakiállításán. A humorista és Udvaros Dorottya színművésznő most újabb videóban mutatják be az úgynevezett nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások, köztük a fertői abszurd részleteit.

„Az embernek az az érzése, hogy a természetes állóvizeink egy gigantikus hotel jacuzzijává váltak, és a természet csak zavaró tényező” 

– mondja Litkai Gergely a legújabb Fertő tavi videójában. „Talán jobb lenne egy új természetvédelmi kategóriát bevezetni: Egykori Nemzeti Rezervátum, azaz E-NER. A Fertő pedig elnyerhetné a Térkővágóőrs, esetleg a Betononfüred elnevezést” – teszi hozzá Udvaros Dorottya.

Udvaros Dorottya sem először csatlakozik a Fertő tavi beruházás ellen küzdő Greenpeace aktivistákhoz. 2021 nyarán kenuban eveztek az azóta elpusztított cölöpházakhoz a fecskék védelméért, idén februárban pedig egy egész napon át tiltakoztak a helyszínen az építkezés ellen.

„Nem véletlen, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban zajló természetpusztító beruházás egyszerre verte ki a biztosítékot egy Kossuth-díjas színésznőnél és egy Karinthy-gyűrűs humoristánál. Hiszen a Fertő tavi beruházásban koncentráltan jelenik meg az, ahogy a természettel bánunk. Védett területen fejlesztésnek nevezett pusztítás zajlik: nádast irtanak, iszapot kotornak, betonoznak, tereprendeznek, hogy mederbe nyúló luxusszálloda, óriási vitorláskiötő, és műfüves focipálya épülhessen. Mindezt ráadásul 45 milliárd forint közpénzből” – mondta el Rodics Katalin, a Greenpeace Magyarország természetvédelmi szakembere.

A beruházás ellen az MTA Biológiai Tudományok Osztályának akadémikusai, nemzetközi szakértői bizottságok, civil szervezetek, és több mint 25 000 magánember is tiltakozott az elmúlt hónapokban.

Ennek ellenére 2021 decemberében egy közbeszerzési kiírásból véletlenül derült ki, hogy az építkezés még az addigi terveken is jócskán túlterjeszkedik. A kiírásban ugyanis olyan épületek bukkantak fel, amelyekre egyáltalán nincs engedélye az állami beruházó cégnek.

A helyi civilek és a Greenpeace elszántak: addig folytatják a tiltakozást, amíg a kormány le nem állítja a fejlesztésnek titulált természetrombolást. A Greenpeace új honlapot is indított a Fertőről, és arról, hogyan veszélyezteti a terület különleges természeti értékeit a tervezett beruházás. Egy idővonalon pedig az is végigkövethető, hogy mit tettek eddig az ügyben a tiltakozó civilek, és milyen aggályokat fogalmaztak meg a beruházással kapcsolatban a nemzetközi szervezetek, köztük az Európai Unió és az Unesco testületei. A greenpeace.hu/ferto oldalon most mindenki csatlakozhat, aki tenni szeretne a Fertő tó, és hazánk megmaradt természetes területeinek védelméért.

Borítókép: Udvaros Dorottya a Greenpeace 65 órás tüntetésén a Karmelita kolostor előtt. Fotó: Cseh Tamás