Sokszor előfordul, hogy egy terület az állattartás és a napelemparkok számára is kiválóan megfelel. Az ilyen területek közös tulajdonságai, hogy nagyok, nagyjából sík terepen vannak, és sok ideig kapnak napfényt, mivel mentesek a magas növényzettől. Ezért a napenergia-termelők egyre gyakrabban bérelnek mezőgazdasági területeket a működésükhöz. Ám az kérdéses, hogy fér meg egymással az állattenyésztés és a napelemek sora – írja a Magro.hu.

A napenergia-termelés növekedése környezetvédelmi előnyökkel jár, de ennek ára a mezőgazdasági termelés csökkenése lehet. Ezért egyre nagyobb az érdeklődés az iránt, hogy megtalálják a mezőgazdasági és a napenergia-termelés egy helyen történő alkalmazásának megoldását.

A napelemgyártó vállalatok fizetnek a gazdáknak, hogy juhaikat a területükre küldjék, az állatok pedig elfogyasztják a gyomokat és más növényeket, amelyek olyan mértékben megnőttek, vagy megnőnének hogy eltakarnák a Napot a panelektől.

Ennek az együttműködésnek köszönhetően a birkáknak jut táplálék, a gazdák kapnak fizetést, a napenergia-termelők pedig gyomirtók és fűkaszák nélkül kezelt felületet kapnak. Az iparág az Amerikai Napelemes Legeltetési Szövetség (ASGA) jelentése szerint 2017 óta folyamatosan bővül New York államban. Jelenleg 900 hektáros napenergiát termelő területét legeltetik.

A juhok több okból is kiválóan alkalmasak a napelemes gazdaságok legeltetésére. Alacsonyabbak, mint a tehenek és a lovak, ráadásul a legtöbb növényfajt megeszik. A kecskék ezzel szemben viszont szinte mindent megrágnak, ami a napelemes farmokon kockázatot jelent.

Borítókép: Pixabay/ Pat_Scrap