A We Are Social és a Hootsuite social media vállalatok legfrissebb közös kutatása szerint a Föld lakosságának 60%-a, azaz 4,66 milliárd ember rendelkezik internetkapcsolattal, akik közül 4,14 milliárdan használják aktívan a közösségi médiát.

A 16-64 éves internetezők naponta átlagosan 2,5 órát töltenek a közösségi oldalak böngészésével, ami öt évnek felel meg egész életük során. A felhasználók ráadásul egyre fiatalabban szoknak rá ezekre a felületekre, hiába 13 év a korhatár a legtöbb platformon – írja a Drivemebaby.hu.

Tanulmányok bizonyítják, hogy a közösségi média sokszor negatív hatással van a szellemi egészségre, sokaknak mégis nehéz lemondania erről az örömforrásról. Ráadásul a túlzásba vitt közösségi média használat miatt felerősödhet az elkeseredettség, irigység, levertség, sikertelenség érzése. Továbbá felléphet teljesítmény- és megfelelési kényszer, súlyosabb esetben pedig akár szorongás és depresszió is.

A közösségi felületek káros hatással vannak a testi egészségünkre is. A digitalizációval kialakult például a „tech neck” jelenség, vagyis a folyamatos lefelé nézés és előre görnyedő vállak miatt jelentkező nyakfájás. További negatív hatás, hogy a túlzott esti mobil- és tablethasználat alvásproblémákhoz vezethet. A kijelzőkből áradó kék fény becsapja az agyat: elhiteti velünk, hogy még mindig nappal van, ezért csökken a melatonin termelése, ami miatt nehezen tudunk elaludni.

Borítókép: Pixabay/ geralt