Az Alteo Nyrt. befejezte a több mint 100 éve üzemelő, műemlékké nyilvánított Gibárti Vízerőmű felújítását, a mintegy 1,2 milliárd forintból kivitelezett rekonstrukciós munkálatok célja volt a rendelkezésre álló természeti erőforrás, a Hernád folyó hasznosításának növelése is. Az energetikai szolgáltató a tőzsde honlapján kedden közölte ezt.

Mint az MTI írja: a vízerőmű októberben a sikeres üzembehelyezési és átadási folyamatokat követően megkezdte kereskedelmi üzemét, a nagyközönség számára csak a pandémiás helyzet lecsengése után, a tervek szerint jövő tavasszal nyitja meg kapuit.

Az Alteo nagyobb teljesítményűre és korszerűbbre cserélte a korábbi technológiát. A beruházás nagyjából 35 évvel növeli meg az erőmű élettartamát.


Az 1904-ben üzembe helyezett üzemvízcsatornás vízerőmű 9 köbméter/perc víznyelésre és ezáltal 294,4 kWe névleges villamos teljesítmény leadására képes. A turbinákból nyert áramot elsődlegesen Gibárton kívül Szerencs, Abaújszántó, Tállya, Mád és Tokaj településen használták világításra.

A beruházás fő eleme volt a korábbi komplett technológia (turbina gépcsoportok és rendszereik) lecserélése a mai műszaki színvonalnak megfelelő, magas hatásfokú, illetve nagyobb vízhozamot hasznosító berendezésekre: 5,75 GWh/év villamos energia termelési kapacitás körülbelül 70 százalékkal nagyobb az eddiginél. A vízerőmű az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Nyrt. tulajdona, az Alteo csoport jelenleg, mint bérlő és üzemeltető vesz részt a működtetésében.

Kiemelt kép: Wikipedia Commons